O nas
AMU PsychoDynamics Lab przy Zakładzie Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej UAM to przestrzeń dedykowana prowadzeniu badań naukowych nad psychoterapią psychodynamiczną oraz mechanizmami wpływającymi na jej skuteczność i przebieg. Nasza działalność dotyczy dwóch kluczowych obszarów:

Badania psychoterapii w ujęciu process-outcome
Ten obszar badań obejmuje zarówno skuteczność psychoterapii jako metody leczenia (czy psychoterapia działa? – outcome research), jak i analizę mechanizmów zmiany, moderatorów i mediatorów, które wyjaśniają, w jaki sposób psychoterapia przynosi efekty (jak działa? – process research).
Badania patomechanizmu zaburzeń psychicznych
W tej kategorii realizujemy badania przekrojowe (cross-sectional) z zakresu badań podstawowych, których wyniki w dalszej perspektywie mogą przyczynić się do identyfikowania potencjalnych moderatorów i mediatorów zmiany weryfikowanych w longitudinalnych badaniach nad psychoterapią.
Idea, która nam przyświeca to poszukiwanie odpowiedzi na kluczowe pytanie w kontekście psychoterapii: what works for whom? w celu odkrywania, co, jak i dla kogo działa w psychoterapii. Badanie, dlaczego niektóre interwencje są skuteczne dla jednych osób, a dla innych nie, oraz identyfikowanie zarówno skutecznych, jak i nieskutecznych elementów psychoterapii, ma ogromne znaczenie dla projektowania oddziaływań psychoterapeutycznych w nurcie praktyki opartej na dowodach.

Bliskie jest nam także myślenie o zmianie w psychoterapii w kontekście transteoretycznych i transdiagnostycznych mechanizmów, a więc eksplorowanie pewnych meta-modeli zmiany (takich jak np. poprawa mentalizowania jako mechanizm zmiany niezależny od modalności i rodzaju zaburzenia). Taka perspektywa pozwala na analizowanie skuteczności psychoterapii z poziomu mechanizmów i procesów, a nie tylko określonych modeli terapeutycznych.
Naszym celem jest łączenie teorii i badań z praktyką kliniczną
poprzez informowanie o naszej działalności oraz jej popularyzowanie zarówno wśród specjalistów i specjalistek, jak i opinii publicznej (odbiorców psychoterapii). Jednocześnie wychodzimy naprzeciw potrzebom specjalistów_tek– psychoterapeutów_tek, nauczycieli_ek i superwizorów_ek psychoterapii – poprzez wspieranie współpracy między środowiskiem akademickim a praktykami w zakresie planowania badań oraz upowszechniania ich wyników.
Celem Labu jest również angażowanie praktyków_czek w proces badawczy poprzez tworzenie sieci współpracy (practice-research networks) w zakresie formułowania pytań badawczych, tak żeby odpowiadały na realne potrzeby środowiska i były dostosowane do rzeczywistych warunków klinicznych. Chcemy dążyć do rozwoju wiedzy, która będzie służyć zarówno osobom związanym z nauką, jak i praktyką. Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie korzyści uczestnikom psychoterapii, wspierając rozwój skutecznych i dopasowanych metod leczenia.